Biblické příběhy – Ivan Olbracht

Biblické příběhy
Ivan Olbracht
(1970, Albatros)

O autorovi – Ivan Olbrach

V této knize Ivan Olbracht přepracoval příběhy Starého zákona, největší knihy židovského národa. V nich byla obsažena všechna moudrost a zákony tehdejších lidí. Poučovaly o vzniku světa a života, o mravních zákonech, o Bohu, z jehož vůle existuje všechno.
Příběhy sledují osud židovského národa, který je pod Boží ochranou veden do zaslíbené země. Židé pak musí bojovat proti svým nepřátelům. V dobách, kdy byli Židé utlačováni, jim právě bible pomáhala překonat toto příkoří.

Obsah – Biblické příběhy

Biblické příběhy začínají stvořením světa. Bůh stvořil svět, rostliny, živočichy a také člověka, muže a pak ženu.

V příběhu Adam a Eva se lidé proviní prvotním hříchem a jsou za trest vyhnáni z ráje. Jejich syn Kain zavraždí v příběhu Kainova vražda svého bratra Ábela. Za to je přísně, ale spravedlivě potrestán.

V příběhu Potopa světa je popsán trest, který Bůh uvalil na lidstvo, potomky Adama a Evy, a který přežijí jen Noe a všichni ti, kteří se nalodili na jeho archu. Dále je popsáno zmatení jazyků v příběhu o stavění Babylonské věže. Boží trest se stává ústředním tématem i další kapitoly, nazvané výstižně Zničení Sodomy a Gomory.

Dále Biblické příběhy vyprávějí o Abramovi a jeho příkladné poslušnosti vůči Bohu, stranou Olbrachtovi pozornosti nezůstává ani Abrahamův syn Izák. Dozvídáme se o životních osudech Ezaua a Jákoba, synů Izákových. O putování Jákobova syna pojednává Příběh Josefův: Josef se dostává do Egypta, jeho trpělivá a neústupná víra mu přinese významnou státní funkci a náležitou pompu. V Egyptě se posléze usadí celé Jákobovo pokolení.

Příběh Mojžíš vypráví o vyvedení Židů z Egypta, kterému předcházelo mnoho obtíží. Dále vypovídá o deseti přikázáních, které stanovil Bůh.

Následuje příběh o dlouhém putování do země zaslíbené. Dva příběhy vyprávějí o dobývání země za řekou Jordánem, která byla Židům Bohem přislíbena. Nalezneme zde rovněž příběhy O Samsonovi, O Davidu a Goliáši, ve kterém malý, ale moudrý a odvážný David vítězí nad obrem Goliášem a poté se stává králem.

Příběh O moudrosti Šalamounově vypráví o moudrém králi, který důvtipně rozsoudil nespočet sporů a spravedlivě vládl.

Příběh Judit pak čtenáři tlumočí statečné činy stejnojmenné ženy. Jonášův nevídaný osud nám zase přibližuje příběh Jonáš a ryba. Další čtyři příběhy popisují zajetí Židů v Babyloně. Jeden z nich nás seznamuje s královnou Ester a jejím smělým činem, kterým Židy zachránila před vyvražděním. Poslední z Biblických příběhů je o návratu Židů do Izraele a města Jeruzaléma.

16 komentářů: „Biblické příběhy – Ivan Olbracht“

  1. Chybi mi tu knihy ktere napsal..ae jinak moc dekuji za informace..:)

  2. Dobrý:-))Taky jsem to čet..akorát jsem tam nepochopil,kde synové Adama a Evy sebrali ty své ženy,když byli jediní lidi na světě:-))

  3. Sirény je lákaly tak, jak jen ženy dovedou… Chtěly je uvěznit na svym ostrově a šukat s nima do smrti…

  4. jj fakkt supr mnel sem mit ctenarsky denik do skoly a ted ho mam dik 😀

  5. Dost Dobré, ale učitelé mne řekli že jsem to opsal z netu. Takže žádná 1*. :) 😀

  6. Prosím, neznáte někdo stránku, na které je souhrn, biblického příběhu o Dvánácti Apoštolech :) ? potřebuji to už na zítra, prosíím pomozte :(((

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>